Když se v uplynulých 30 letech začaly do českých podniků dostávat ERP systémy, mnohdy vyžadovaly týmy interních IT specialistů, kteří doplňovali různé funkce, nástroje a jiná „udělátka“, aby vykryli nedostatky hlavní aplikace. Podobně postupovali, když se měnily podnikové procesy nebo přicházely požadavky uživatelů na další informace. Časem leckde vznikla spleť různorodého softwaru, kterou je složité udržovat, popřípadě odrazuje od upgradu zastarávajícího ERP systému. To ale není případ ERP Infor SyteLine (CloudSuite Industrial), který je stejně jako další produkty Inforu vytvořen ve vývojovém prostředí – frameworku Infor Mongoose.
Mongoose slouží pro rychlý vývoj aplikací, dokonce i bez znalosti programovacích jazyků a psaní zdrojového kódu. Jedná se o takzvanou low-code platformu. Pod aplikací si přitom lze představit cokoliv od samostatného formuláře přes jednoduchou webovou utilitu až po opravdu rozsáhlý software.
Celý model je založen na metadatech. Definují aplikační chování, uživatelské prostředí, inteligentní datové objekty, procesy. Právě tak je garantována funkčnost při změně výchozí aplikace, ale i samotného frameworku. Vytvořené aplikace jsou optimalizovány pro práci na desktopu, tabletu i na mobilním telefonu. Fungují jak v režimu on-premise, tak v cloudu.
Zabezpečení výstupů je samozřejmě na nejvyšší úrovni, aby nemohlo dojít k narušení podnikového řešení. A platí to i v čase. Na rozdíl od jiných „přílepků“ k ERP systému jsou modifikace a rozšíření zhotovená v Infor Mongoose automaticky upgradovatelná na novější verzi prostředí.
Ač to Mongoose umožňuje a ERP systém Infor SyteLine (CloudSuite Industrial) je toho sám důkazem, zákazníci ITeuro nevyužívají framework primárně pro vývoj samostatných komerčních aplikací. Získávají však schopnost vlastními silami rozšiřovat nebo upravovat ERP podle aktuálních potřeb:
Jak využívají Infor Mongoose KOVO RYBKA:
Za velkou výhodu považuji to, že ERP Infor SyteLine se řadí k otevřeným systémům s integrovaným vývojovým prostředím – Mongoose. Klikem na tlačítko se kdykoliv na jakémkoliv
formuláři mohu přepnout do režimu úprav a provést modifikace přímo nad živými daty. Vybral jsem jako příklad tři z našich formulářů. Vytvoření nebylo časově náročné, neboť vycházejí z již v systému existujících dat.
Záložky na formuláři Plnění norem zobrazují měsíční nebo denní souhrn výkonů zaměstnanců a slouží jako podklad pro mzdové hodnocení. Hodiny docházky se načítají z externího docházkového systému online. Je takto možné porovnat ‚odpíchnuté‘ hodiny s prací vykázanou pomocí InduStreamu. Naše domovská stránka zobrazuje klíčové ekonomické ukazatele, dvojklikem na každé číselné hodnotě je možné přímo odskočit do souvisejících formulářů pro zobrazení podrobností.
Velkým benefitem, který postupně začínáme využívat, je možnost otevřít plnohodnotné prostředí (včetně Návrháře úprav) na libovolném operačním systému a na mobilních zařízeních. A nově také možnost ‚responzivních‘ formulářů, tedy že každý formulář může mít varianty pro různé velikosti a rozlišení displejů.
Článek najdete v časopisu IN-IT, čísle podzim a zima 2020.